Комедианти във възход
Или защо няма нищо за присмех в победата на Зеленский в Украйна
Драго Иванов
Съвсем не на майтап още един комик попълни редиците на височайшите властимащи. Володимир Зеленский, по професия комедиант, шоумен и продуцент, победи разгромно на втория тур от президентските избори в Украйна досегашния държавен глава Петро Порошенко. Двоен рекорд на 41-годишния Зеленский: най–млад президент в новата украинска история и първият, спечелил толкова внушително – с над 73 процента.
Зеленский беше издигнат от партията „Слуга на народа“, регистрирана в края на 2017 г. Тя е кръстена на едноименния комедиен сериал по тв канала „1+1”. В него Зеленский играе учителя по история Василий Голобородко, който на вълната на случайната интернет популярност става президент.
Последният, трети сезон на „Слуга на народа“, беше излъчен в навечерието на първия тур на изборите. И от телевизора – хоп! – Зеленский скочи в реалния политически живот. И се озова на „Банковата улица“ в Киев, където се намира Президентската администрация. (То и тука символика – колко щещ.)
Зеленский е завършил право, но никога не е работил като юрист. Родом от Кривой рог в рускоговорящата Днепропетровска област, там минава детството му. Помни онзи хаос. „Бандитски град, град от 90-те. Имаше все пак някакви закони. Ако се разхождаш с момиче по улицата, келешите няма да те закачат“, спомня си пред журналиста Дмитро Гордон.
Пътят към славата тръгва от телевизионно състезаниие – популярното в целия бивш Съветски съюз „КВН“ („Клуб на веселите и находчивите“). С приятели и състуденти създава отбора Запорожие–Кривой рог–Транзит, с него стават шампиони през 1997 г. След това изгражда собствена трупа „95 квартал“ – по името на район в Кривой рог – която сетне се трансформира в „Студия Квартал 95“. Това е ядрото на забавната империя на Зеленский.
Продуцира концерти, мюзикъли, развлекателни програми, телевизионни сериали, филми. Ала Зеленский влезе в умовете на зрителите най–вече с хумористичното шоу „Вечерен квартал“ (на рус. „Вечерний квартал“), нещо сходно на „Шоуто на Слави“. Политическа и социална сатира, песни–кавъри с иронично съдържание, скечове – къде сполучливи, къде не толкоз; познат модел. Излъчва се от 2005 г., а от 2012 г. е в ефира на „1+1”, телевизията на олигарха Игор Коломойский. Каналът е втори по гледаемост в Украйна, разпространява се в още двайсетина държави. „Вечерният квартал“ върви и по руската телевизия РЕН ТВ.
Зеленский е близък с Коломойский. Телевизията на олигарха (шести по богатство в Украйна) нескрито агитираше за комика. А журналисти разкриха, че в последните 2 години актьорът 13 пъти е летял до Тел Авив и Женева – дето живее Коломойский – барабар с юридическите съветници на милиардера.
На Коломойский в Украйна понякога му викат „Беня Крик“, по името на героя от „Одеските раскази“ на Исак Бабел. Малко нещо “благороден престъпник“, à la одеско–еврейски Робин Худ. Беше губернатор на Днепропетровска област, ама се скараха с предишния президент Порошенко, дърляха се покрай една банка и нефтогазова компания. Коломойский каза, че се маха от политиката. Да видим, няма ли да се върне чрез Зеленский.
Комик в политиката не е нещо невиждано. Италианският комедиант и кабаретист Бепе Грило (между другото, страшно прилича на Коломойский – вижте ги) беше много популярен в телевизията в края на 80-те. Бичуваше политиците, сечеше ги наред. Заради острия му език към оплетения в корупция министър–председател и лидер на социалистите Бетино Кракси го гонеха от обществената RAI. Наричаше Романо Проди „Алцхаймер–Проди“, а Силвио Берлускони – „психогном“. Властимащи от всякаква боя подемаха инициативи да го свалят от екран, налагаха му всевъзможни забрани.
Полека–лека Грило посегна към изкушението. В края на 90-те и в началото на новото хилядолетие излизаше с новогодишни обръщения по частния канал Telepiù, и то веднага след поздравлението от държавния глава. През 2007 г. в Болоня свика гигантски митинг в стилистиката „Целунете ме отзад!“ (съборите, познати като “Vaffanculo Day”). Две години по–късно в Милано учреди Движение „5 звезди“ – партия на протеста, самоопределяща се като свободно обединение на гражданите.
Десетилетие по–късно „5 звезди“ вече е незаобиколим политически фактор. На парламентарните избори през март 2018 г. движението постигна най–големия резултат за единична партия – над 30% от местата в Камарата на депутатите, толкова и в Сената. И днес участва в управляващата коалиция със Северната лига. Човек на Грило е вицепремиер и министър на икономическото развитие и труда – 32-годишният Луиджи ди Майо, сегашен лидер на „5 звезди“.
Комици се въздигат не само в Украйна и Италия. В Словения колега на Зеленский и Грило е министър–председател – 41-годишният Марян Шарец. Възпитаник на театралната и филмова академия в Любляна, той се бори в политиката от 2010-а насам. Има собствена партия – Листа Марян Шарец (LMŠ), която миналата година стана втора сила в словенския парламент.
Комедиен актьор е днешният кмет на арменската столица Ереван – 42-годишният Айк Марутян. От същия сой е и исландецът Йон Гнар, който управляваше столицата Рейкявик между 2010 и 2014 година.
В далечна Гватемала телевизионният водещ и хуморист Джими Моралес спечели на балотаж президентските избори през октомври 2015 г. Международно се чу за него още веднъж – в края на 2017 г., когато последва Доналд Тръмп и обяви, че и Гватемала ще премести посолството си в Израел от Тел Авив в Ерусалим.
„Нищо за присмех няма. Всеки президент в някаква степен е артист“. Тъй рече съвсем сериозно един от ветераните–държавни началници, нявгашен директор на колхоз и президент на Беларус вече четвърт век – Александър Лукашенко. И официално поздрави Зеленский.